Tel. 17 860 03 65

biuro@developres.pl

ul.Architektów 1/45, Rzeszów

Tel. 17 860 03 65

biuro@developres.pl

ul.Architektów 1/45, Rzeszów

Co wiecie o rzece Wisłok?


Nieopodal rzeszowskiej ulicy Siemieńskiego, na nowopowstającym osiedlu budowanym przez firmę Developres płynie Wisłok. To rzeka o długości 228 m. Wypływa ona ze stoków Wielkiego Bukowca znajdującego się Beskidzie Niskim i lewobrzeżnym dopływem rzeki San. Swą nazwę rzeka Wisłok wzięła od praindoeuropejskiego słowa „veis”, które oznacza coś płynącego, ciekłego.

 

Widok z lotu ptaka - rzeka Wisłok


Historia rzeki Wisłok mówi nam, że do lat 30. ubiegłego stulecia Wisłok był rzeką spławną. Transportowano po niej szkuty drewna oraz zboża, które płynęły nawet aż do Gdańska. Najważniejszym elementem rzecznym były przeprawy. Początkowo nieliczne brody, w późniejszych latach mosty i przeprawy promem.  
Dziś rzeka Wisłok w Rzeszowie znana jest z zalewu, który został wybudowany w 1973 roku. Posiadał on wówczas powierzchnię 68 ha, 4 km długości i 1800 tys. m3 wody. Modernizacja zbiornika w kolejnych latach doprowadziła do jego zawężania i zmniejszenia powierzchni. Dziś to jedynie 1/3 początkowej powierzchni.
Występujące w tych terenach zróżnicowanie pod względem krajobrazowym oraz cenne walory turystyczne przyciągają swoim urokiem wielu mieszkańców. Spędzają oni tutaj swój wolny czas i korzystają z jego uroków. Zazwyczaj spacerując w jego pobliżu możemy spotkać wielu rowerzystów, rolkarzy, rodziców z dziećmi, wędkarzy, a nawet kajakarzy, którzy próbują okiełznać żywioł.
Wisłok przepływa przez sam środek miasta, dzięki czemu znajduje się w samym jego sercu. To sprawiło, że stał się terenem rekreacyjnym i wypoczynkowym. Przyciąga w swoje rejony wiele osób, które nie muszą pokonywać nie wiadomo ilu kilometrów, aby pobyć na łonie natury.
Firma Developres mając na uwadze możliwości, jakie stwarza rzeka Wisłok, wybudowała w jego malowniczej okolicy nowoczesne osiedle, zwane Osiedlem nad Wisłokiem. Osiedle to posiada bezpośredni dostęp do komunikacji miejskiej, a niedaleko znajduje się dworzec PKP. Każde z mieszkań posiada przestronny balkon lub taras, z którego można podziwiać piękne tereny Rzeszowszczyzny.